НачалоЗдраве › Хранителни непоносимости и алергии

Хранителни непоносимости и алергии

Всеки пети човек има хранителна непоносимост или алергия, като броят им се увеличава всяка година. Дали това е истинско явление, или просто вече сме по-наясно с тези проблеми? Всъщност дали хранителната непоносимост не е просто модерен начин да привлечем вниманието към себе си и да направим живота на другите по-труден?

На тази страница са разгледани някои от въпросите, свързани с непоносимостта и алергиите, включително разграничението между тях и начините за справяне както с алергиите, така и с непоносимостта. Тя засяга и значението на чревния микробиом - една нова област на изследване, която има дълбоки последици за лечението както на алергиите, така и на непоносимостите.

Определяне на алергии и непоносимост

Въпреки че термините понякога се използват като взаимозаменяеми, алергиите и непоносимостите не са едно и също нещо.

Каква е разликата между хранителните алергии и непоносимостите?

  • Хранителната алергия е реакция на имунната ви система, която се появява скоро след като сте яли или сте влезли в контакт с определени храни.

Тя може да настъпи веднага или след кратко време, но обикновено не е с голямо закъснение. Реакцията може да бъде предизвикана и от много малки количества храна, в някои случаи простото вдишване на прах от алергена може да предизвика реакция. Симптомите могат да включват кожен обрив, подуване, включително в устата и гърлото (което може да блокира дихателните пътища) и гадене. При някои хора с хранителни алергии може да възникне екстремна алергична реакция, известна като анафилактичен шок. Тя засяга всички системи на организма и може да бъде животозастрашаваща.

  • Хранителната непоносимост е по-закъсняла реакция към дадена храна или вещество, съдържащо се в дадена храна.

Обикновено тя е много по-слабо изразена и незабавна от хранителната алергия. Симптомите често се ограничават до храносмилателни проблеми, въпреки че могат да включват и кожни проблеми и главоболие. Разумно е непоносимостта да се описва като резултат от това, че храносмилателната ви система не успява да се справи с нещо, което сте изяли.

С други думи, алергиите са реакции, свързани с имунната ви система. Подобно на реакцията, която получавате, когато ви ужили пчела или оса или докоснете коприва, те са бързи. Често водят до подуване, което, ако е в устата или гърлото, може да бъде фатално.

От друга страна, хранителните непоносимости не са потенциално фатални и хората с непоносимост обикновено не се повлияват от консумацията на малко количество от проблемната храна (въпреки че точното количество варира). Непоносимостта обаче може да бъде изключително неприятна и да накара хората да се чувстват доста зле, често за дълъг период от време, ако не бъде диагностицирана.

Размер на проблема

Няма съмнение, че хранителните алергии се увеличават.

  • През 1960 г. около 3 % от американците са имали хранителна алергия.
  • До 2018 г. този процент се е увеличил повече от два пъти и е достигнал 7%.

Това нарастване е съпроводено с увеличаване на други състояния, свързани с алергиите и имунната система, като болестта на Крон и астмата.

Причини и отключващи фактори за алергии и непоносимост

Точната причина за появата на алергия често е неясна.

Някои проучвания предполагат, че проблемът е че хората са по-склонни да бъдат алергични към неща, които са нови за имунната им система. Алергиите обаче могат да бъдат предизвикани и от бързо прекомерно излагане на алергена в чувствителна част на тялото (например, ако ви ужили оса по лицето или главата, може да станете силно алергични към ужилвания от оси).

Често обаче няма очевидна отключваща точка и хората осъзнават, че са силно алергични, едва когато реагират за първи път. 

Алергии, възраст и издръжливост

Интересно е, че алергиите не са непременно за цял живот.

Добре документирано е, че можете да развиете алергии на по-късен етап от живота си. Също така обаче можете да "израснете" алергията. Това е особено вероятно при определени алергени, като например яйцата.
 

Може би най-известната хранителна алергия е към фъстъци. 

Поне по неофициални данни тя се увеличава. Възможно е фъстъците и другите ядки просто да стават все по-често срещани, тъй като са включени в широк спектър от преработени храни. Поради това е по-вероятно хората да бъдат изложени на въздействието им, отколкото в миналото, и да разберат, че са алергични.

Въпреки това, има осем основни групи храни, за които се смята, че причиняват над 90 % от хранителните алергии. Това са яйцата, млечните продукти, пшеницата, соята, фъстъците, дървесните ядки, рибата и ракообразните. Ако ядете нещо, което предизвиква алергична реакция, най-вероятно е това да е един от тези продукти.
Съществуват няколко ясни потенциални причини за хранителна непоносимост:

  • Възможно е на хората да им липсва ензим, необходим за смилането на храната. Например непоносимостта към лактоза често се причинява от липсата на ген за ензима, който я смила.
  • Чувствителност към хранителни добавки. Някои хора са по-чувствителни към определени химически вещества, отколкото други, и това може да доведе до проблеми, когато те се добавят към храната. Примери за това са оцветителите в храните и сулфитите, които се използват при сушенето на плодове.
    Може да ви е интересно да прочетете статията "Ултрапреработени храни".
  • Хората с цьолиакия не могат да храносмилат правилно глутена и поради това имат непоносимост към него.
  • Възможно е да има и психологически фактори, свързани с непоносимостта към храни. Например, някои хора просто не могат да преглъщат определени храни, без да има явна физическа причина за това. 

Може да ви е интересно да прочетете статията "Психично здраве".

Определяне на хранителните алергии

Хранителните алергии са достатъчно тежки, за да се установи съществуването им, което често не е трудно. Определянето на причинителя обаче може да бъде по-трудно, не на последно място защото не можете да рискувате да направите анафилактичен шок.

Ключът към лечението на алергиите често е избягването на алергена, така че е важно да го идентифицирате възможно най-рано.

Идентифициране на алергените

Съществуват два основни теста за установяване на алергени:

  • "Тест с одраскване", при който кожата се излага на малко количество потенциални алергени, за да се провери дали има реакция.
  • Кръвен тест, който може да се използва, ако кожният тест не е подходящ.

Затова тези, които са изпитали тежка алергична реакция, трябва да обсъдят това с лекар, за да им бъде направен тест за потенциални алергени възможно най-скоро.

Тези тестове не само идентифицират алергена, но и дават представа за интензивността на реакцията, което помага да се предостави информация за това как да се справите с нея.
 

Управление на хранителните алергии

Обичайният начин, по който се управляват хранителните алергии, е като се избягват храните, които предизвикват алергията.

Трябва например да проверявате етикетите, за да сте сигурни, че преработените храни не съдържат вашия алерген. Ако се храните навън, трябва да попитате ресторанта или кафенето за потенциалните алергени, тъй като не всичко е посочено в менюто.

Когато реакцията ви е много тежка, може да се наложи да направите нещо повече от това просто да избягвате консумацията на конкретната храна. Например, може да се наложи да поискате от училищата или работните места да гарантират, че храните не съдържат ядки за безопасността на конкретния човек, а може да се наложи да информирате и авиокомпаниите, когато летите.

В тежки случаи Вашият лекар може да предложи подход на "контролирано излагане" на алергени. Това означава, че лицата с алергични реакции се излагат на много малки количества от алергена за дълъг период от време. Така се изгражда толерантност и се намалява нивото на алергичната реакция. Обикновено това се прави само при много тежки, животозастрашаващи имунни реакции, тъй като самото лечение крие рискове.
 

Бременност, хранене и детски алергии

В продължение на много години съветът беше ясен: избягвайте потенциални алергени като ракообразни животни и фъстъци по време на бременност и не давайте тези храни на малки деца (на възраст под около две години).

Смяташе се, че това ще помогне да се предотврати развитието на алергии към тези храни у децата.

Сега обаче знаем, че този съвет е бил погрешен.

Вместо това изглежда, че трябва да продължите да консумирате тези храни по време на бременността, а също така да ги въвеждате - заедно с широк спектър от други храни от сравнително ранен етап в детството. Никой не казва, че скаридите и фъстъците трябва да са първите храни, които използвате за отбиване, но не трябва да ги избягвате, когато започнете да въвеждате по-широк спектър от храни в диетата на детето си.
 

Ако сте изложени на алергена и той предизвика реакция, тя обикновено може да се лекува с антихистамини, приемани перорално. Това се отнася и за повръщане и кожни състояния. Кожните състояния също могат да се лекуват с антихистаминови кремове.

Сериозните алергични реакции (включително анафилаксията) обаче изискват бързо лечение с адреналин, за да се предотвратят потенциално фатални последици.

Повечето хора, които са силно алергични към нещо, включително храна, знаят за своята алергия и носят със себе си адреналинова писалка (понякога наричана "EpiPen"). Дори и след лечението, те трябва да потърсят лекарски съвет възможно най-скоро след алергична реакция.
 

Определяне на хранителната непоносимост

Идентифицирането на хранителната непоносимост може да е по-малко критично от алергиите, но е и по-трудно. Малко вероятно е да има имунна реакция и затова има малко, ако изобщо има такива, окончателни тестове.

Съществуват два основни начина за идентифициране на тригерите: използване на хранителен дневник и премахване и заместване на определени храни. Най-обичайният подход вероятно ще включва и двете.
 

Използване на хранителен дневник за идентифициране на потенциални отключващи фактори

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ! Най-добре е това да се прави под наблюдението на обучен диетолог или специалист по хранене, който е по-вероятно да може да идентифицира вероятните отключващи фактори. Въпреки това, като първа стъпка, можете да го направите сами.

1. В продължение на няколко седмици или месец водете дневник, в който записвайте всичко, което ядете, чак до бисквита и чаша чай или кафе, както и точното време.
2. Също така записвайте всички симптоми, които имате, включително незначителните, и времето, когато са се появили.
3. Опитайте се да забележите всякакви модели, които се появяват. Има ли определени храни, комбинации от храни или дори съставки, които изглежда ви причиняват конкретни проблеми?

  • ВНИМАНИЕ! Тригерите не винаги са очевидни и е полезно да сте наясно със съставките на това, което ядете. Това е по-лесно, когато сами приготвяте храната си, вместо да ядете готови ястия или да се храните навън.

4. Ако забележите потенциален причинител, опитайте се да го изключите от менюто си за няколко дни и вижте какво ще се случи.
5. Може да се окаже, че имате повече от един отключващ фактор. Например, някои хора имат едновременно непоносимост към лактоза и глутен.
 

Когато хранителната непоносимост е много тежка, диетолозите понякога съветват да изключите от диетата си широк спектър от потенциални отключващи фактори наведнъж. Това има за цел да даде време на симптомите да се успокоят, преди да се включат отново потенциалните тригери един по един, за да се види кои от тях имат ефект. 

ВНИМАНИЕ! Това не е нещо, което трябва да се пробва у дома без наблюдението на квалифициран медицински специалист.

То може да доведе до проблеми, като например недохранване, ако го правите твърде дълго. То може също така да означава, че основните заболявания не са диагностицирани.

Управление на хранителни непоносимости

Традиционният подход за справяне с хранителните непоносимости е да се изключи конкретната група храни от менюто.

Този подход обаче не е напълно ефективен и освен това означава, че менюто ви става все по-ограничено, тъй като изключвате все повече потенциални причинители. Особено неефективно е да започнете да консумирате повече преработени храни, за да се опитате да изключите вещества като лактоза или глутен.

По-доброто разбиране на ролята на чревните бактерии или микробиома ни помогна да обясним това и да предложим алтернативен начин за справяне с непоносимостта.

Хранителната непоносимост по принцип означава, че ви липсват ензимите, необходими за смилането на едно или повече конкретни вещества в храната. Въпреки това чревните бактерии често могат да поемат тази роля, макар че може да се нуждаят от известна подготовка. Ако например не можете да усвоявате лактозата, можете да "обучите" чревните си бактерии да я усвояват вместо вас, като по този начин увеличите толерантността си. Просто започнете с малки количества и внимателно ги увеличавайте, когато това е удобно. Това възстановява чревния ви микробиом и гарантира, че той отново ще може да ви помага.

Важно е обаче да сте наясно кое вещество причинява проблема. Затова трябва да преминете през процес на идентифициране на отключващите фактори (както вещества, така и количества), преди да започнете да се занимавате с проблема.
 

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ!

Непоносимостта към глутен често се причинява от целиакия и тя не може да бъде разрешена чрез "обучение" на чревните ви бактерии.

Затова е важно да сте сигурни, че нямате целиакия, преди да започнете да въвеждате отново храни.

Единственият начин да разберете това е да се постави правилна диагноза от медицински специалист, а това често изисква ендоскопия или генетично изследване. Кръвните тестове не винаги са надеждни.
 

Хранителна алергия срещу хистаминова непоносимост

Алергичните реакции се предизвикват от това, че тялото ни реагира на излишък от хистамини.

Някои хора обаче просто са по-малко толерантни към хистамините. Това означава, че организмът им реагира на хистамини на много по-ниски нива, отколкото при други хора. Не е задължително те да са алергични към определени вещества - те просто са по-малко толерантни към хистамините. Проблемът е, че някои храни съдържат по-високи нива на хистамини и следователно могат да предизвикат симптомите на хистаминова непоносимост. Тези храни включват всичко, което е ферментирало или съдържа продукти от ферментацията, като алкохол или оцет, а също и храна, която тъкмо е започнала да "прегаря": тя не е "изключена" и повечето хора биха могли да я ядат без проблеми, но не е напълно прясна.

Почти всички продукти от животински произход (месо, риба, ракообразни и др.) могат да предизвикат потенциален проблем поради склонността им да се развалят. Растителните храни, които най-вероятно ще бъдат проблем, са спанакът, патладжанът, доматите и авокадото.

За съжаление симптомите на хистаминовата непоносимост са много сходни със симптомите на хранителните алергии. Всъщност най-честият симптом на хистаминовата непоносимост всъщност е подуването на корема.

Следователно, ако получавате симптомите на хранителна алергия, но при много по-широк спектър от храни и често НЕ при храни от осемте групи, които са основните причинители на алергия, това може да е признак на хистаминова непоносимост.
 

Лечение на хистаминовата непоносимост

Д-р Уил Булсевич, гастроентеролог и автор на книгата The Plant-Fed Gut: Енергийно здраве" препоръчва много просто решение за всеки, който изпитва хистаминова непоносимост.

Той предлага да оставите граха да покълне на перваза на прозореца - или още по-добре на тъмно - и след това да го изядете.

Причината е, че те произвеждат ензим, наречен диамин оксидаза, който разгражда хистамина. Просто, евтино, но ефективно.
 

Извод

Най-добрият съвет, ако смятате, че страдате от хранителна непоносимост или алергия, е да се обърнете към лекаря си и да поискате направление за консултация в специализирана клиника.

Те са най-добре подготвени да ви помогнат да установите безопасно причинителя на алергията или други основни заболявания.