Тренировки с ограничен бюджет
30/04/2024, 10:15 Диети Постоянна връзка
За много хора започването на тренировъчен режим е синоним на присъединяване към фитнес зала или спортен клуб. Това обаче може да е скъпо. Като оставим настрана факта, че може да се наложи да се запишете за минимален период от време, дори месечният абонамент може да надхвърли бюджета на много хора, особено по време на криза или рецесия на разходите за живот.
Въпреки това животът с ограничен бюджет не означава, че трябва да спрете да тренирате напълно. Съществуват много възможности за упражнения, които са евтини или дори безплатни.
Най-добри съвети за тренировки с ограничен бюджет
1. Насочете се към планината - или поне към местния парк
Има много дейности и форми на упражнения, които можете да правите безплатно на открито, включително бягане, ходене, йога, колоездене по пътищата и извън тях, както и сесии за трениране на тялото.
Може да прочетете статията "Физически упражнения и здраве".
Ако не сте сигурни къде да отидете, разгледайте безплатни приложения като Strava. Много от тях имат различни функции, така че можете да видите къде други хора са бягали, ходили или карали колело близо до вас. Възможно е също така да имате достъп до запазени маршрути на други хора.
ТОП СЪВЕТ! Потърсете компания, която да повиши мотивацията ви.
Ако не обичате да спортувате сами или ви е по-трудно да се мотивирате без компания, попитайте дали някой от приятелите ви не би искал да се присъедини към вас. Възможно е да има желаещи за бягане или ходене пеша.
Възможно е също така да откриете групи, към които да се присъедините към организирани бягания или разходки срещу много малка такса.
2. Опитайте с плуване в дивата природа
Ако обичате да плувате, но предпочитате да избегнете басейна, помислете за плуване в дивата природа.
Това е плуване на открито в естествена среда, като река, море или езеро. Можете да намерите подходящи места, като потърсите в интернет нещо като "диво плуване близо до мен" или като използвате приложения, които показват къде са плували други хора.
Все пак имайте предвид, че не всяко посочено място ще бъде подходящо за вас. Например, може да има силни течения, поради което някои места са подходящи само за опитни плувци.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ! Плуването в дивата природа не е за всеки и може да бъде опасно!
Има различни рискове, свързани с плуването в дивата природа. Вие се намирате в естествена среда. Възможно е да има треви, кал и животни или птици, които могат да създадат проблеми. Дори само температурата на водата може да бъде проблем.
НИКОГА не трябва да ходите сами. Винаги взимайте със себе си приятел, дори ако той просто седи на брега и наблюдава, за да се увери, че сте в безопасност.
Може също така да инвестирате в аксесоари за плуване, които се прикрепят към кръста ви с лента и които ще ви държат на повърхността, ако се държите за нея. Те също така са ярко оцветени, така че ще ви направят по-видими, ако изпаднете в затруднение.
Водата може да е студена. Отначало влизайте бавно, за да позволите на тялото си да се аклиматизира. Не се опитвайте да плувате твърде далеч, особено когато е студено. Студът изчерпва енергията ви и означава, че ще можете да преплувате много по-малко разстояние, отколкото в затоплен басейн.
Когато има течение (например река), винаги плувайте първо нагоре по течението, за да можете при необходимост да се върнете обратно. Ако планирате да плувате надолу по течението, проверете дали има къде да излезете, ако се наложи.
3. Използвайте общинските съоръжения
Много градове и други органи на местната власт предоставят спортни зали и плувни басейни, чието ползване е значително по-евтино от частните еквиваленти.
Те често са субсидирани, за да се гарантира, че всеки има достъп до съоръжения за упражнения. Те може да не са красиви или нови, но обикновено са функционални и чисти. Освен това не се нуждаете от платено членство, а можете просто да платите за посещението си. Въпреки това, ако посещавате често, може да откриете, че платеното членство е по-евтино от плащането на място.
Някои от тях дори могат да предлагат определени тренировки на много ниски цени или дори безплатно, като стимул да накарат хората да спортуват. Възможно е тези посещения да не са в много удобно време, но ако работите от вкъщи и можете да отделите време през работния ден, това може да е чудесен вариант.
В общинските обекти също може да има субсидирани занимания с физически упражнения. Те може да изискват предварително записване, но често са платени, така че можете да опитате и да видите дали са за вас.
4. Организирайте място за упражнения у дома
Всъщност не се нуждаете от фитнес зала или много оборудване, за да правите ефективни упражнения.
Разбира се, можете да похарчите много пари за оборудване за домашна фитнес зала, като например турботренажори или бягащи пътеки. Те обаче изобщо не са необходими за ефективни упражнения у дома.
Можете да правите някои основни упражнения, като например коремни преси, лицеви опори и клекове, на много малко място. Те могат да се изпълняват само с тежестта на тялото ви или можете да добавите малки тежести, като например гиричка, за силова тренировка. Тренировките за гъвкавост като йога също се нуждаят от много ограничено оборудване. Можете дори да се разхождате нагоре-надолу по стълби, както у дома, така и на работа.
За повече информация относно различните видове упражнения вижте нашата статия "Видове упражнения".
Някои допълнителни предложения за упражнения, които могат да се правят в домашни условия, можете да намерите в статията ни "Тренировки в домашни условия с основно оборудване".
Следователно можете да организирате тренировка в кухнята, дневната или спалнята си - или, ако разполагате с малко повече пространство, в гаража или на открито.
5. Използвайте пътуването си до работа
Един много лесен начин да правите упражнения безплатно (и да ги вместите в натоварения си график) е да ги включите в пътуването си до работа.
Например, ако пътувате с автобус или влак, слезте една спирка по-рано и вървете пеша или тичайте през останалата част от пътя. Ако шофирате, паркирайте в най-отдалечения край на паркинга или дори извън него и повървете пеша.
Можете също така да обмислите възможността да отидете на работа с велосипед, вместо да шофирате или да използвате обществения транспорт. Трябва да имате велосипед, но не е задължително да е нов или скъп: и употребяван ще свърши работа. Колоезденето също така ще ви спести пари, както и ще ви помогне да подобрите физическата си форма. Не е задължително да го правите всеки ден и е напълно приемливо да сте "велосипедист в лошо време". Дори веднъж седмично или веднъж на две седмици ще имате полза.
Също така, ако имате тази възможност, опитайте се да използвате стълбите вместо асансьора, когато се прибирате или отивате на работа. Всичко това се счита за физическо натоварване и е безплатно!
6. Търсене на отстъпки и промоционални оферти
Ако нямате нищо против да променяте редовно дейността си, можете да потърсите встъпителни оферти или отстъпки за занимания в различни сайтове.
Може да успеете да си осигурите месечни занимания със значителна отстъпка. Трябва само да не забравите да прекратите абонамента си, преди цената да се увеличи. Опасността тук, разбира се, е, че ще се пристрастите към уроците и ще решите, че си струва да плащате цената - а може би е така, ако това ви кара да спортувате и ви харесва.
7. Използвайте безплатни или евтини приложения за проследяване на фитнес целите ви
Упражненията често са по-лесни, ако следите какво правите и си поставяте цели.
Използването на безплатни или евтини приложения за проследяване на физическите ви показатели може да ви помогне да започнете. В много от тях има дори тренировки и планове за обучение, които можете да изтеглите и да персонализирате.
Повечето от тези приложения са достъпни просто чрез смартфон. Не е необходимо да инвестирате в скъп смарт часовник. Ако все пак решите, че един смарт часовник би ви бил полезен, има много нови и втора употреба, които няма да ви излязат скъпо. Това е особено вярно, ако сте готови да се задоволите със сравнително стар модел без твърде много функции.
Повече по темата може да прочетете в нашата статия "Използване на фитнес тракери".