НачалоЗдраве › Да остаряваме здрави : грижи за здравословно стареене

Да остаряваме здрави : грижи за здравословно стареене

Да остаряваме в добро здраве:  Какво знаем за здравословното стареене?

Много фактори оказват влияние върху остаряването в добро здраве. Някои от тях, като например генетиката, не зависят от нас. Други - като физическите упражнения, здравословното хранене, редовното ходене на лекар и грижата за психичното здраве - са в нашите ръце. Изследвания, подкрепени от NIA и други организации, определят действията, които можете да предприемете, за да управлявате здравето си, да живеете възможно най-независимо и да поддържате качеството си на живот с напредването на възрастта. Прочетете по-нататък, за да научите повече за изследванията и стъпките, които можете да предприемете, за да насърчите остаряването в добро здраве.

Грижа за физическото ви здраве

Въпреки че учените продължават активно да изследват как да забавят или предотвратят свързаното с възрастта влошаване на физическото здраве, те вече са открили множество начини за подобряване на шансовете за поддържане на оптимално здраве на по-късен етап от живота. Грижата за физическото ви здраве включва поддържане на физическа активност, избор на здравословна храна, достатъчно сън, ограничаване на приема на алкохол и грижа за себе си. Малките промени във всяка от тези области могат да допринесат за здравословното остаряване.

Може да прочетете статията "Диета за забавяне на стареенето на кожата".

Раздвижете се: Упражнения и физическа активност

Независимо дали я обичате, или мразите, физическата активност е в основата на остаряването в добро здраве. Научните доказателства сочат, че хората, които редовно правят физически упражнения, не само живеят по-дълго, но и по-добре, т.е. радват се на повече години живот без болка или увреждания.

Проучване на възрастни на 40 и повече години установи, че правенето на 8000 или повече крачки на ден, в сравнение с правенето само на 4000 крачки, е свързано с 51% по-нисък риск от смърт по всички причини. Можете да увеличите броя на крачките, които правите всеки ден, като извършвате дейности, които поддържат тялото ви в движение, като градинарство, разходка на кучето и използване на стълбите вместо асансьора.

Въпреки че има много други ползи, физическите упражнения са основен инструмент за поддържане на здравословно тегло. Възрастните със затлъстяване са с повишен риск от смърт, инвалидност и много заболявания като диабет тип 2 и високо кръвно налягане. Въпреки това, по-слабият не винаги е и по-здрав. Да бъдете или да станете прекалено слаби като възрастен човек може да отслаби имунната ви система, да увеличи риска от счупване на костите, а в някои случаи може да бъде симптом на заболяване. Както затлъстяването, така и състоянията на поднормено тегло могат да доведат до загуба на мускулна маса, което може да накара човек да се чувства слаб и лесно изтощен.

С напредването на възрастта мускулната функция често се влошава. Възрастните хора може да нямат енергия за извършване на ежедневните дейности и да загубят своята независимост. Упражненията обаче могат да помогнат на възрастните хора да поддържат мускулната си маса с напредването на възрастта. 

Освен че помага на възрастните хора да живеят по-добре, поддържането на мускулната маса може да им помогне да живеят по-дълго. В друго проучване изследователите установяват, че при възрастни над 55 години мускулната маса е по-добър прогностичен показател за дълголетие, отколкото теглото или индексът на телесната маса (ИТМ).

Какво можете да направите?

Въпреки че много проучвания се фокусират върху ефекта на физическата активност върху теглото и ИТМ, изследванията показват, че дори и да не сваляте килограми, физическите упражнения могат да ви помогнат да живеете по-дълго и по-добре. Съществуват много начини да започнете. Опитайте да бъдете физически активни на кратки интервали през деня или да отделяте определено време всяка седмица за упражнения. Много дейности, като бързото ходене или йогата, са безплатни или евтини и не изискват специално оборудване. Когато станете по-активни, ще започнете да се чувствате енергични и свежи след упражненията, а не изтощени. Ключът е да намерите начини да се мотивирате и да се движите.


Здравословно хранене:  Направете умен избор на храна

Разумният избор на храна може да ви предпази от някои здравословни проблеми с напредването на възрастта и дори да помогне за подобряване на мозъчната функция. Както и при физическите упражнения, здравословното хранене не е свързано само с теглото ви. При наличието на толкова много различни диети изборът на това какво да ядете може да е объркващ. Препоръките за хранене на американците за периода 2020-2025 г. съдържат препоръки за здравословно хранене за всеки етап от живота. Хранителните насоки предлагат модел на хранене с много пресни плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни, здравословни мазнини и постни белтъчини.

Голяма част от изследванията показват, че моделът на хранене в средиземноморски стил, който включва пресни продукти, пълнозърнести храни и здравословни мазнини, но по-малко млечни продукти и повече риба в сравнение с традиционната американска диета, може да има положително въздействие върху здравето. Проучване от 2021 г., анализиращо хранителните навици на повече от 21 000 участници, установява, че при хората, които стриктно следват средиземноморския модел, рискът от внезапна сърдечна смърт е значително по-нисък.

Диетата с ниско съдържание на сол също е показала значителни ползи за здравето. Проучванията, в които е тествана диетата DASH, показват, че тя понижава кръвното налягане, помага на хората да отслабнат и намалява риска от диабет тип 2 и сърдечни заболявания.

Друг модел на хранене, който може да подпомогне здравословното стареене, е диетата MIND, която съчетава средиземноморския стил на хранене с DASH. Изследователите са установили, че хората, които стриктно спазват диетата MIND, имат по-добри общи познавателни способности - способността за ясно мислене, учене и запомняне - в сравнение с хората с други хранителни стилове.

Какво можете да направите вие?

Опитайте се да започнете с малки промени, като възприемете един или два аспекта на средиземноморския модел на хранене или на диетата MIND. Няколко проучвания показват, че включването дори на част от тези модели на хранене, като например повече риба или повече зеленолистни зеленчуци, в ежедневните ви хранителни навици може да подобри здравословното състояние. Едно проучване на 182 възрастни хора с чести мигрени установи, че диета с по-ниско съдържание на растителни масла и по-високо съдържание на мазна риба може да намали мигренозните главоболия. Друго проучване, което проследява почти 1000 възрастни хора в продължение на пет години, установява, че консумацията на зеленолистни зеленчуци е значително свързана с по-бавно влошаване на когнитивните способности.

Дори и доскоро да не сте се замисляли много за здравословното хранене, промяната на диетата ви сега все още може да подобри благосъстоянието ви като възрастен човек. Ако сте загрижени за това, което ядете, посъветвайте се с Вашия лекар за начините, по които можете да направите по-добър избор на храна.


Осигуряване на добър нощен сън

Достатъчното количество сън ви помага да сте здрави и бодри. Въпреки че възрастните хора се нуждаят от същите седем до девет часа сън като всички възрастни, те често не си доспиват. Чувството на неразположение или болката могат да затруднят заспиването, а някои лекарства могат да ви държат будни. Липсата на достатъчно качествен сън може да направи човека раздразнителен, депресиран, забравящ и по-склонен към падания или други инциденти.

Качеството на съня е от значение за паметта и настроението. В едно проучване на възрастни над 65 години изследователите установяват, че тези, които са имали лошо качество на съня, по-трудно са решавали проблеми и са се концентрирали, отколкото тези, които са имали качествен сън. Друго проучване, в което са разгледани данни от близо 8000 души, показва, че хората на възраст 50 и 60 години, които спят по шест или по-малко часа на нощ, са изложени на по-висок риск от развитие на деменция в по-късен етап от живота си. Това може да се дължи на факта, че недостатъчният сън се свързва с натрупването на бета-амилоид - протеин, който участва в болестта на Алцхаймер. Лошият сън може също така да влоши симптомите на депресия при възрастните хора. Появяващите се доказателства сочат, че възрастните хора, които са били диагностицирани с депресия в миналото и не получават качествен сън, може да са по-склонни да изпитат отново симптомите на депресия.

В по-общ план проучване от 2021 г. установи, че възрастните хора, които не спят добре и не подремват често, са изложени на по-голям риск от смърт в рамките на следващите пет години. Обратно, добрият сън е свързан с по-ниски нива на инсулинова резистентност, сърдечни заболявания и затлъстяване. Сънят може също така да подобри креативността и уменията ви за вземане на решения и дори нивата на кръвната ви захар.

Какво можете да направите?

Има много неща, които можете да направите, за да си помогнете да спите по-добре, като например да спазвате редовен график за сън. Опитайте се да заспивате и ставате по едно и също време всеки ден. Избягвайте да подремвате късно през деня, тъй като това може да ви накара да се събудите през нощта. Упражненията също могат да ви помогнат да спите по-добре, ако не са твърде близо до времето за лягане. Проучванията показват, че поведенческите интервенции, като например медитацията за осъзнатост, също могат да подобрят качеството на съня.

Повече информация можете да откриете в нашата статия "Какво представлява сънят".

Отказване от пушенето

Няма значение на колко години сте и от колко време пушите - изследванията потвърждават, че дори ако сте на 60 или повече години и пушите от десетилетия, отказването от цигарите ще подобри здравето ви. Отказването от тютюнопушене на всяка възраст ще:

  • намали риска от рак, инфаркт, инсулт и белодробни заболявания;
  • подобри кръвообращението ви;
  • подобри усещането ви за вкус и мирис;
  • повиши способността ви да спортувате;
  • ви превърне в здравословен пример на другите;
  • В едно проучване се установява, че сред мъжете на възраст от 55 до 74 години и жените на възраст от 60 до 74 години вероятността настоящите пушачи да умрат в рамките на шестгодишния период на проследяване е три пъти по-голяма, отколкото при тези, които никога не са пушили.

Какво можете да направите вие?

Ако пушите, откажете се. Отказът от пушенето е полезен за вашето здраве и може да увеличи живота ви с години. Едно проучване, обхванало близо 200 000 души, показва, че възрастните хора, които са отказали цигарите на възраст между 45 и 54 години, са живели с около шест години по-дълго в сравнение с тези, които са продължили да пушат. Възрастните, които са отказали цигарите на възраст между 55 и 64 години, са живели с около четири години по-дълго. Никога не е късно да спрете да пушите и да се възползвате от предимствата на по-лесното дишане, повече енергия, спестяване на пари и подобряване на здравето.

Алкохол и други вещества

Както всички останали, възрастните хора трябва да избягват или ограничават консумацията на алкохол. Всъщност стареенето може да доведе до социални и физически промени, които правят възрастните хора по-податливи на злоупотреба с алкохол и по-уязвими към последиците от него. Алкохолната зависимост или тежкото пиене засягат всеки орган в тялото, включително мозъка.

Изчерпателно проучване показва, че консумацията на алкохол сред по-възрастните хора, особено жените, се увеличава. Изследователите са открили също така доказателства, че някои области на мозъка показват признаци на преждевременно стареене при зависимите от алкохола мъже и жени. Освен това тежкото пиене за продължителни периоди от време при възрастните хора може да допринесе за лошото здраве на сърцето, както показва това проучване от 2016 г. Тези проучвания предполагат, че спирането или ограничаването на употребата на алкохол може да подобри здравето на сърцето и да предотврати ускореното стареене, наблюдавано при тежка употреба на алкохол.

Може да прочетете статията "Алкохол и здраве".

В допълнение към предпазливостта по отношение на алкохола, възрастните хора и техните настойници трябва да са наясно с други вещества, с които може да се злоупотребява. Тъй като на възрастните хора често се предписват опиоиди за болка и бензодиазепини за тревожност или проблеми със съня, те могат да бъдат изложени на риск от злоупотреба и зависимост от тези вещества. Едно проучване на възрастни на възраст 50 и повече години показва, че злоупотребата с предписани опиоиди или бензодиазепини е свързана с мисли за самоубийство.

Какво можете да направите?

Важно е да сте наясно колко пиете и какви вреди може да причини пиенето. Ако вие или ваш близък се нуждаете от помощ във връзка със злоупотребата с наркотични вещества или употребата на алкохол, говорете с вашия лекар или със специалист по психично здраве. Можете също така да опитате да намерите група за подкрепа на възрастни хора с проблеми, свързани със злоупотреба с наркотици или алкохол.


Ходете редовно на лекар

Редовното ходене на лекар за здравни прегледи е от съществено значение за остаряването в добро здраве. Проучване от 2021 г. установи, че редовните прегледи помагат на лекарите да откриват хронични заболявания на ранен етап и могат да помогнат на пациентите да намалят рисковите фактори за заболяване, като високо кръвно налягане и нива на холестерол. Хората, които ходят редовно на лекар, съобщават също за подобрено качество на живот и чувство за благополучие.

През последните години учените разработиха и усъвършенстваха лабораторни, образни и други подобни биологични тестове, които помагат да се открият и наблюдават признаците на свързаните с възрастта заболявания. Вредните промени в клетките и молекулите на тялото ви могат да настъпят години преди да започнете да изпитвате каквито и да било симптоми на заболяване. Тестовете, които откриват тези промени, могат да помогнат на медицинските специалисти да диагностицират и лекуват болестта в ранен стадий, което подобрява здравословното състояние.

Какво можете да направите?

Посещавайте лекар поне веднъж годишно, а може и по-често в зависимост от здравословното си състояние. Не можете да се възползвате от предимствата на медицинските постижения без редовни посещения при лекаря за медицински прегледи и други изследвания. Редовните прегледи могат да открият заболявания и състояния, за които все още не знаете, като диабет, рак и сърдечносъдови заболявания. Ако търсите лекарска помощ само когато имате симптоми, може да изгубите шанса лекарят ви да открие заболяването в най-ранния му стадий, когато то би било най-лечимо. Редовните профилактични прегледи могат да ви помогнат да си гарантирате, че ще можете да започнете лечение месеци или години по-рано, отколкото би било възможно в противен случай.


Грижа за психичното ви здраве

Психичното здраве, или психичното благополучие, е от съществено значение за цялостното ви здраве и качество на живот. То влияе на начина, по който мислим, чувстваме, действаме, правим избори и се отнасяме към другите. Овладяването на социалната изолация, самотата, стреса, депресията и настроението чрез медицински грижи и грижи за себе си е от ключово значение за здравословното остаряване.

Социална изолация и самота
С напредването на възрастта промени като загуба на слуха и зрението, загуба на паметта, инвалидност, проблеми с придвижването и загуба на семейство и приятели могат да затруднят поддържането на социални контакти. Поради това възрастните хора са по-склонни да бъдат социално изолирани или да се чувстват самотни. Въпреки че звучат подобно, социалната изолация и самотата са различни. Самотата е мъчителното усещане, че сте сами или разделени, докато социалната изолация е липсата на социални контакти и наличието на малко хора, с които да общувате редовно. 

Няколко скорошни проучвания показват, че възрастните хора, които са социално изолирани или се чувстват самотни, са изложени на по-висок риск от сърдечни заболявания, депресия и влошаване на когнитивните способности. Проучване от 2021 г., проведено сред повече от 11 000 възрастни над 70-годишна възраст, установи, че самотата е свързана с по-голям риск от сърдечни заболявания. Друго неотдавнашно проучване установи, че социално изолираните възрастни хора имат повече хронични белодробни заболявания и депресивни симптоми в сравнение с възрастните хора със социална подкрепа.

Чувството за самота може да повлияе и на паметта. Проучване на повече от 8000 възрастни над 65 години установи, че самотата е свързана с по-бързо влошаване на когнитивните способности.

Изследванията показват също, че социалната активност може да бъде от полза за възрастните хора. Проучване на повече от 3000 възрастни хора установява, че установяването на нови социални контакти е свързано с подобряване на физическото и психологическото благополучие, което те сами оценяват. Социалните контакти могат също така да ви помогнат да постигнете целите си, свързани с физическите упражнения. Проучване от 2019 г. установи, че възрастните хора, които са имали редовни контакти с приятели и роднини, са били по-активни физически от тези, които не са имали такива контакти.

Какво можете да направите?


Поддържането на връзка с други хора може да ви помогне да подобрите настроението си и да подобрите цялостното си благосъстояние. Поддържайте връзка със семейството и приятелите си лично или по телефона. Планирането на време всеки ден за общуване с другите може да ви помогне да поддържате връзки. Запознайте се с нови хора, като посещавате курсове, за да научите нещо ново или да усъвършенствате умение, което вече имате.

Може да ви е интересно да прочетете и нашата статия "Психично здраве".

Стрес

Стресът е естествена част от живота и се проявява под различни форми. Понякога стресът се поражда от трудни събития или обстоятелства. Положителните промени, като раждането на внуче или повишението, също могат да предизвикат стрес. Изследванията показват, че постоянният стрес може да промени мозъка, да повлияе на паметта и да увеличи риска от развитие на болестта на Алцхаймер или свързани с нея деменции.

Възрастните хора са особено изложени на риск от стрес и свързани с него проблеми. Едно скорошно проучване изследва как се променят нивата на хормона на стреса кортизол с течение на времето. Изследователите са установили, че нивата на кортизол в организма на човека се увеличават постоянно след средната възраст и че това свързано с възрастта нарастване на стреса може да доведе до промени в мозъка. Мета-анализ, финансиран от Националния институт за психично здраве, подкрепя идеята, че стресът и тревожността пренастройват мозъка по начин, който може да повлияе на паметта, вземането на решения и настроението.

Може да прочетете статията "Стрес, хранене и диета".

Намирането на начини за намаляване на стреса и повишаване на емоционалната стабилност може да подпомогне здравословното стареене. При анализа на данните от Балтиморското надлъжно проучване на стареенето учените са проследили 2000 участници в продължение на повече от пет десетилетия, като са наблюдавали тяхното настроение и здраве. Данните разкриват, че лицата, които са били емоционално стабилни, са живели средно с три години по-дълго от тези, които са имали склонност към негативно или тревожно емоционално състояние. Дългосрочният стрес също така може да допринесе за възникването или влошаването на редица здравословни проблеми, включително храносмилателни разстройства, главоболие и нарушения на съня.

Какво можете да направите Вие?

Можете да си помогнете да се справите със стреса с помощта на техники за медитация, физическа активност и като участвате в дейности, които ви доставят удоволствие. Воденето на дневник също може да ви помогне да идентифицирате и да се противопоставите на негативните и неподходящи мисли. Обърнете се към приятели и роднини, които могат да ви помогнат да се справите по положителен начин.


Депресия и общо настроение

Въпреки че депресията е често срещана при възрастните хора, тя може да бъде трудна за разпознаване. При някои възрастни хора с депресия тъгата не е основният им симптом. Вместо това те може да се чувстват безчувствени или незаинтересовани от дейности и може да не са толкова склонни да говорят за чувствата си. Депресията засяга не само психичното, но и физическото здраве. В обзорна статия, финансирана от Националния институт за сърцето, белия дроб и кръвта, се обобщават стотици проучвания от цял свят, които показват, че депресията увеличава риска от сърдечни заболявания и метаболитни нарушения. Изследванията показват също, че повтарящата се депресия е рисков фактор за деменция. При проучване на повече от 1000 възрастни хора учените откриват връзка между броя на депресивните епизоди и повишения риск от развитие на Алцхаймер.

Макар и различни от депресията, която е сериозно медицинско разстройство, промените в настроението също могат да повлияят на стареенето. Надлъжно проучване от 2020 г. демонстрира връзка между положителното настроение и по-добрия когнитивен контрол. Необходими са допълнителни проучвания, за да се определи дали промените, които подобряват настроението, могат да подобрят познавателните способности. Начинът, по който мислите за стареенето, също може да има значение. Проучванията показват, че това дали имате отрицателни или положителни възгледи за стареенето може да повлияе на здравето с напредването на възрастта. Негативните убеждения за стареенето могат да увеличат нежеланите здравни резултати, биомаркерите на болестта на Алцхаймер и клетъчното стареене. В същото време положителните убеждения за стареенето могат да намалят риска от развитие на деменция и затлъстяване.

Какво можете да направите Вие?

Депресията, дори когато е тежка, може да се лекува. Веднага щом започнете да забелязвате признаци, е важно да се подложите на оценка от здравен специалист. В допълнение към дълбоката тъга или изтръпването, липсата на сън и загубата на апетит също са често срещани симптоми на депресия при възрастните хора. Ако смятате, че вие или ваш близък може да страдате от депресия, започнете, като си запишете час за посещение при вашия лекар или медицинско лице. 


Дейности в свободното време и хобита

Любимите ви занимания са не само забавни - те може да са полезни и за вашето здраве. Проучванията показват, че хората, които участват в хобита и социални и развлекателни дейности, може да са изложени на по-малък риск от някои здравословни проблеми. Например, едно проучване установи, че участието в програма за обществен хор за възрастни хора намалява самотата и увеличава интереса към живота. Друго проучване показва, че възрастните хора, които прекарват поне един час в четене или се занимават с други хобита, имат по-малък риск от деменция в сравнение с тези, които отделят по-малко от 30 минути дневно за хобита.

Изследванията в областта на музиката, театъра, танците, творческото писане и други изкуства, в които се участва, обещават да подобрят качеството на живот и благосъстоянието на възрастните хора - от по-добри когнитивни функции, памет и самочувствие до намаляване на стреса и засилване на социалното взаимодействие. Дори толкова просто хоби като грижата за домашен любимец може да подобри здравето ви. Според проучване от 2020 г. притежаването на домашни любимци (или редовен контакт с тях) е свързано с по-добри когнитивни функции, а в някои случаи и с по-добри физически функции.

Какво можете да направите Вие?

Търсете възможности за участие в дейности. Излезте навън, като отидете на спортно събитие, опитате нов ресторант или посетите музей. Научете се да готвите или да свирите на музикален инструмент. Помислете за доброволческа дейност.

 

Грижа за когнитивното ви здраве

Познавателните способности - способността за ясно мислене, учене и запомняне - често се променят с възрастта. Въпреки че някои хора развиват болестта на Алцхаймер или други видове деменция, при много възрастни хора се наблюдават по-скромни промени в паметта и мисленето. Проучванията показват, че здравословното хранене, поддържането на активност и усвояването на нови умения могат да помогнат за запазване на когнитивното здраве на възрастните хора.

Как различните фактори влияят върху когнитивното здраве
Ако си мислите, че ежедневните ви избори не са от значение, данните от проучване на NIH с 3000 участници показват обратното. Изследователите оценяват участниците по пет фактора на здравословния начин на живот, като всички те имат важни ползи за здравето:

  • Поне 150 минути седмично физическа активност с умерена до висока интензивност;
  • Непушене;
  • Не употребяват алкохол в големи количества;
  • Висококачествена диета в средиземноморски стил;
  • Участие в умствено стимулиращи дейности, като четене, писане на писма и игри.

Резултатите показват, че тези малки ежедневни промени могат да доведат до значителни ползи за здравето. При хората, които са спазвали поне четири от тези точки, рискът от развитие на болестта на Алцхаймер е бил с 60% по-нисък. Дори практикуването на само две или три дейности намалява риска с 37%. Макар че резултатите от наблюдателни проучвания като това не могат да докажат причинно-следствена връзка, те показват как комбинацията от променящи се поведения може да намали риска от болестта на Алцхаймер и идентифицират обещаващи възможности за тестване в клинични проучвания.

Нови клинични проучвания проверяват и ползите от строгия контрол на кръвното налягане за здравословното стареене. Тези изпитвания се основават на проучване от 2019 г., като данните подкрепят идеята, че интензивният контрол на кръвното налягане може да забави свързаното с възрастта увреждане на мозъка и дори лекото когнитивно увреждане, което може да увеличи риска от Алцхаймер или свързана с него деменция.

Изследователите продължават да работят, за да разберат как бихме могли да предотвратим болестта на Алцхаймер и други форми на свързано с възрастта когнитивно влошаване. Понастоящем NIA финансира повече от 350 активни клинични изследвания на болестта на Алцхаймер и свързаните с нея деменции, 100 от които използват нелекарствени интервенции, като упражнения, диета, когнитивно обучение, сън или комбинирани терапии.


Как когнитивното обучение влияе върху здравните резултати

Учените откриват, че упражняването на мозъка чрез усвояване на нови умения може да подобри паметта. Това е особено вярно за възрастни над 60 години, които се ангажират с дейности, които изискват познавателни умения. Напредъкът в ученето на нови умения като работа с компютърен софтуер за редактиране на снимки или квилинг може да има ползотворен ефект върху паметта. Този процес не само предлага забавление, но също така може да помогне в предотвратяването на загубата на памет със стареенето.

Грижата за физическото, психическото и когнитивното ви здраве е важна за остаряването в добро здраве. Дори малките промени в ежедневието ви могат да ви помогнат да живеете по-дълго и по-добре. Като цяло можете да поддържате физическото си здраве, като останете активни, храните се и спите добре и редовно ходите на лекар. Погрижете се за психичното си здраве, като общувате със семейството и приятелите си, опитвате се да бъдете позитивни и участвате в дейности, които ви харесват. Предприемането на стъпки за постигане на по-добро физическо и психическо здраве може да намали риска от болестта на Алцхаймер и свързаните с нея деменции с напредването на възрастта.

Все още обаче има какво да научим за това как остаряват хората и кои навици подпомагат здравословното стареене. Учените изследват тези въпроси чрез проучвания, които разглеждат физическото, психическото и когнитивното здраве.