Органични храни
26/04/2024, 04:42 Здравословно хранене Постоянна връзка
През последните няколко години движението за биологични храни се разрасна изключително много. Асоциацията Soil Association предполага, че пазарът на биологични храни в Обединеното кралство вече е на стойност 3,1 млрд. паунда, а през 2022 г. се наблюдава увеличение на продажбите с 1,6 %. Като цяло купувачите харчат почти 8,5 млн. паунда за биологични продукти всеки ден в Обединеното кралство. В САЩ пазарът естествено е по-голям и сега се оценява на 76,4 млрд. долара. От 2005 г. насам продажбите там нарастват постоянно всяка година.
Заслужава ли си обаче органичната храна да се плаща допълнително или движението за органична храна е просто мода? Тази статия показва научните основи на биологичните храни и посочва за какво си струва да плащате и къде може да спестите парите си.
Определение на биологичните храни
Съществуват строги определения за биологично земеделие и производство на храни.
Те са установени в законодателството на много страни, включително и в Европейския съюз. Фермерите и производителите на храни трябва да отговарят на определени стандарти, за да могат да обозначават храните си като биологични.
На практика това означава, че биологичните храни се произвеждат, като се използват:
- Без хербициди и с по-малко пестициди, отколкото в конвенционалното земеделие
Стандартите на Асоциацията на производителите на торове забраняват използването на всякакви средства за унищожаване на плевели (хербициди) и повечето пестициди.
Биологичните фермери могат да използват малък брой пестициди с естествен произход, като например цитронела, но само в краен случай. Вместо това биологичните фермери се стремят да контролират вредителите, като насърчават техните естествени хищници. Сред тях са полезни насекоми като калинки и мрежокрили насекоми.
- Без изкуствени торове
Асоциацията на производителите на торове не разрешава използването на изкуствени торове в биологичното земеделие.
Вместо това биологичните земеделски производители използват естествени торове, като например детелина и извършват сеитбооборот, за да гарантират, че почвата остава здрава.
- Високи стандарти за хуманно отношение към животните
Биологичното земеделие изисква високи стандарти за хуманно отношение към животните.
Например, стандартите за органично производство на яйца са по-високи дори от тези за сертифицирано производство на яйца от „свободно отглеждане“. Те изискват по-малко на брой животни с по-голям достъп до външното пространство.
- Без редовна употреба на антибиотици
Стандартите за биологично земеделие забраняват редовната превантивна употреба на антибиотици.
Много от животните в неорганичните ферми редовно се хранят с антибиотици, за да се предотврати заразяването им с бактериални инфекции поради пренаселените условия, в които живеят. Вместо това в биологичните ферми животните трябва да се отглеждат в условия, които ги поддържат здрави. Това изисква по-добра хигиена, повече пространство и подходяща хранене. Стандартите за биологично земеделие на Асоциациацията на торовете дори забраняват използването на някои антибиотици за медицински цели, които се считат за основни за хората, за да се предотврати натрупването на антибиотична резистентност.
- Без генетично модифицирани култури и фуражи
Биологичните системи забраняват използването на каквито и да било генетично модифицирани материали.
Много животни в небиологични ферми се хранят с храни, получени от генетично модифицирани растения. Това не е разрешено от стандартите за биологично производство. Вместо това биологичните фермери трябва да гарантират, че животните им се хранят с храна, която не съдържа генетично модифицирани материали и че са предприели мерки за предпазване от замърсяване.
Освен това в биологичните храни не се използват редица добавки, като например изкуствени оцветители или консерванти.
Сред забранените вещества са изкуственият подсладител аспартам и мононатриевият глутамат (MSG) - подобрител на вкуса.
Какво се съдържа в етикета?
Всеки продукт с етикет "биологичен" в Обединеното кралство ТРЯБВА да получава поне 95% от съставките си от сертифицирани биологични продукти: растения или животни, които са произведени по биологичен начин.
Органично сертифициране се предлага за продукти, произведени от вълна или памук, уелнес продукти и почистващи препарати, както и за храни.
Защо да изберем биологични продукти?
Биологичните храни са значително по-скъпи от небиологичните им еквиваленти.
Стандартите, които се изискват от фермерите, означават, че производството на биологични храни е по-скъпо - и следователно те струват повече. Защо да се замислите дали да не изберете биологична храна? Съществуват два основни аргумента.
1. Биологичните храни са по-добри за околната среда
Биологичното земеделие е проектирано така, че да бъде устойчиво.
Стандартите на Асоциацията за почвите имат за цел да гарантират, че биологичните стопанства управляват здравето на почвите, животните, хората и екосистемите. Те са изградени въз основа на принципите за здраве, екология, грижа и справедливост (и можете да прочетете повече за това на уебсайта на Soil Association).
Следователно биологичното земеделие по дефиниция е проектирано да бъде по-добро за околната среда от конвенционалните методи на земеделие.
Малцина от нас могат да не забележат опасенията относно броя на опрашителите или възможността химикалите да се оттичат в реките и да нарушат екологичното равновесие. Няма съмнение, че биологичното земеделие предотвратява това. Единственият въпрос е дали смятате, че можете да си позволите да платите по-високата цена за тази устойчивост.
2. Биологичната храна е по-добра за вас
Този аргумент има две части.
Първата е, че отсъствието на остатъчни пестициди и хербициди (и други химикали) при биологичните храни трябва да е по-добро за потребителя.
Истинският проблем тук е, че е трудно да се разбере какво е било използвано при производството на небиологични храни. Стандартите за производство на небиологични храни се различават по света. Някои страни позволяват много по-агресивна употреба на химикали и антибиотици, отколкото други.
Освен това не знаем какъв е ефектът на много пестициди върху хората.
Проучванията обикновено тестват въздействието им върху плъхове или мишки в лабораторни условия и разглеждат мащабни резултати като смъртни случаи, нива на рак или очевидни ефекти върху органите. Широкомащабни проучвания върху хора показват, че някои пестициди действително увеличават риска от няколко вида рак, особено от вида, наречен неходжкинов лимфом. Въпреки това много малко проучвания са изследвали този въпрос достатъчно подробно, за да дадат окончателни отговори.
Една от областите, които са изключително слабо проучени, е въздействието на различни химикали върху чревния микробиом. Едно от проучванията, които разглеждат този въпрос, установява, че при голям брой хора в кръвта и урината им се откриват остатъци от органофосфати (които се съдържат в много пестициди и хербициди). При хората с по-високи нива на остатъци се наблюдават повече промени в чревния микробиом, което означава, че тези химикали могат да повлияят на чревните микроби.
Нашата статия за чревния микробиом обяснява повече за значението на това.
Следователно има аргументи в полза на консумирането на биологични продукти, когато това е възможно, като начин да подобрите здравето си.
Ако обаче не можете да си позволите биологични храни, със сигурност не трябва да спирате да ядете плодове и зеленчуци.
Консумацията на повече пресни плодове и зеленчуци намалява риска от сърдечни заболявания, затлъстяване и редица други заболявания значително повече, отколкото консумацията на небиологични храни увеличава риска от развитие на (много рядка) форма на рак.
Като цяло ще е по-добре като ядете повече плодове и зеленчуци. Ако обаче можете да си позволите органични храни, ще намалите риска още повече.
Биологичните храни могат да бъдат и по-полезни за вас, защото съдържат повече хранителни вещества.
Възможно е използването на повече химикали да намалява хранителната стойност на храната.
Плодовете и зеленчуците, произведени по биологичен начин, съдържат повече полифеноли, които са противовъзпалителни молекули, които са много полезни за организма. Това са химикали, които самите растения произвеждат, за да се защитават от вредители. Когато растенията са защитени изкуствено чрез използване на пестициди, те не трябва да произвеждат тези химикали и затова нивата им са по-ниски. Органично произведените зеленчуци съдържат и малко по-високи нива на полезни минерали (за тях можете да научите повече в нашата статия "Минерали").
Органични храни, на които да отдадем приоритет
Следователно като цяло биологичните храни са по-полезни както за вас, така и за околната среда. Заслужават ли си цената?
И ако не можете да си позволите да купувате органични храни постоянно, има ли такива, на които трябва да дадете приоритет?
Професор Тим Спектър, водещ изследовател на чревния микробиом и храните, предложи в подкаста ZOE Science and Nutrition, че би дал приоритет на някои биологични храни пред други. Изследванията му показват, че си струва да се купуват биологични продукти:
- Овес и зърнени закуски, съдържащи овес
Овесът често се пръска с глифозат, хербицид, непосредствено преди прибиране на реколтата, за да се изсуши. Тъй като са толкова влажни, те абсорбират голяма част от глифозата, което означава, че съдържат много високи нива.
- Ориз
Оризът често съдържа доста пестициди и на много места в Индия и Китай има проблеми с оттичането на арсен в оризовите полета. Следователно евтиният ориз от някои части на света може да е с по-високо съдържание на потенциално токсични химикали.
- Плодове, които съдържат много вода
Установено е, че краставиците, нектарините, крушите и ягодите съдържат високи нива на остатъчни вещества от пестициди. Това няма да е проблем, ако ги консумирате само от време на време. Ако обаче те са основна част от диетата ви, може да се опитате да купувате биологични продукти. Обелването на краставици, круши или нектарини също ще премахне част от остатъците от пестициди.
ТОП СЪВЕТ! Изберете замразени или консервирани продукти за по-евтини варианти
Пресните биологични продукти са скъпи. Това няма как да се избегне, защото те се развалят бързо.
Въпреки това замразените или консервирани биологични храни обикновено са само със стотинки по-скъпи от небиологичните. Заслужава си да ги намерите, ако искате да добавите повече биологични храни към кошницата си за пазаруване, без да увеличавате разходите твърде много.
Заключение
Изглежда неоспоримо, че биологичните продукти са по-полезни за околната среда, тъй като производството им е по-устойчиво в дългосрочен план. Съществуват обаче и все повече доказателства, че биологичните храни са по-добри и за вас и вашето здраве.
Единственият въпрос е дали можете да си позволите да платите по-високата цена за биологични продукти. Отговорът може да бъде да консумирате малко по-малко, за да си осигурите по-качествени стоки, или да дадете приоритет на биологичните версии на нещата, които ядете или използвате най-често. Струва си също така да търсите биологични храни в най-евтините им форми, често замразени или консервирани.